top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıÇEKVA

Başkanımız Müjdeleri sıraladı, ‘Çorum için yetmez’ dedi

DSİ Genel Müdürü Vakfımızın sayın başkanı Prof. Dr. Lütfi Akca, Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün yatırımlarından Çorum’un da nasibini aldığını açıkladı.


DSİ’nin Türkiye genelindeki yatırımlarına değinerek memleketi Çorum’a ayrı parantez açan Akça, “Çorum’un münbit topraklarını su ile buluşturmak için yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerinin altını çizen Genel Müdür AKCA,’2003 yılından bugüne kadar Çorum’da inşa edilen 12 adet baraj ve 3 gölet ile toplam 218.200 dekar tarım alanı suya kavuşmuştur. Tamamlanan bu tesislerle Çorum ili ve ilçelerimizde 218.200 dekar alanda yapılan sulu tarım ile milli ekonomiye 2022 yılı birim fiyatlarıyla 327 Milyon TL katkı sağlanmıştır.


Bununla birlikte 4 adet baraj inşaatımız devam etmekte ve 2 adet gölet inşaatımızın da ihalesi 2022 yılında yapılacaktır. İnşaatı devam eden 4 adet tesisin tamamlanması ve 2 adet de ihalesi yapılacak göletimiz ile toplam 41.360 dekar tarım arazisine daha can suyu verilerek ülkemiz ekonomisine 2022 yılı birim fiyatlarıyla 62 Milyon TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.” dedi.


‘ÇORUM İÇİN YETMEZ DİYORUZ’


Son olarak Çorum için yatırıma hız kesmeden devam ettiklerinin altını çizen Genel Müdür Akca, şöyle devam etti: “Çorum için 14 adet baraj, 3 adette göletin proje ve planlama çalışmalarının devam ettiğini, buradan değerli hemşehrilerime müjdelemek istiyorum.


ARALIK’TA 15 PROJENİN İHALESİ YAPILIYOR


Çorum için diğer bir müjdemiz ise toplam 15 adet su yapısının proje ihalesini Aralık ayında İnşallah yapıyoruz. Alaca Perçem Barajı, Alaca Sincan Barajı Yükseltilmesi, Alaca İsmailli Göleti, İskilip Kayaağzı Barajı, İskilip Kutluözü Barajı, İskilip Yeniceköy Barajı, İskilip Yukarıörenseki Barajı, Kargı Aksu Göleti Yülkseltilmesi, Mecitözü Hıdırlık Göleti Yükseltilmesi, Merkez Dövenci Barajı , Osmancık Karalargüney Barajı, Bayat Akseki Barajı, Merkez Harmancık Barajı, Merkez Yoğunpelit Barajı, Sungurlu Tatlı Barajı, olmak üzere toplam 3 adet gölet, 12 adet baraj ve sulama projesinin proje ihalelerini Aralık ayı içerisinde inşallah tamamlayacağız. Bu projelerin hayata geçmesi ile 74.500 dekar tarım arazisi sulamaya kavuşacak ve yıllık 112 Milyon tarımsal gelir elde edilecektir.”

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page